جیتکس 2016 – سفر به دبی

تقریبا دو هفته است که به ایران برگشتم اما متاسفانه تازه فرصت شد تا در خصوص این سفر بنویسم. از قبل سفر که به دلایل نسبتا روشنی اصلا حال روحی خوبی نداشتم از طرف دیگر با کنسل شدن همراهی مادرم ناچار تنهایی سفر دیگری را پشت سر گذاشتم. انصافا این سفر به خودم لطف کردم سعی کردم از همه نظر امکانات رفاهی خودم را فراهم کنم، چه از نظر محل اقامت چه از نظر گردشگری در دبی اما در مجموع تحول خاصی از نظر روحی در من رخ نداد.

در طول سفر خیلی منظم بودم و باز حسابی از وقت استفاده کردم و تقریبا کل دبی را از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب با مترو و پیاده زیر و رو کردم. هفته اول را که کلا ساکن هتل بودم به دلیل نزدیک تر بودن به مرکز تجارت جهانی که محل برگزاری نمایشگاه بود. نمایشگاه هفته خرید جیتکس امسال واقعا شلوغ بود، غرفه ها هم زیاد بودند و به سبک ایران خودمان اون آخرای سالن دیگه از شیر مرغ تا جون آدمیزاد آورده بودن تو این نمایشگاهی که قراره فقط محصولات و دوایس های الکترونیکی عرضه شود که قدری جای تعجب داشت.

img_20161007_233505

قیمت ها در اکثر موارد به صورت تک فروشی بود و به هیچ وجه قابل قیاس با ایران نبود. معمولا 10 تا 20 درصد قیمت ها از قیمت تک فروشی داخل کشور گران تر بود این شامل برندهای معروف مثل Apple و Samsung هم می شد. محصولات Microsoft هم همینطور، شاید تنها محصولاتی که ممکن بود خرید اونها با صرفه باشد محصولاتی بود از برندهای نوپای هندی و چینی که در ایران یافت نمی شود. نکته عجیبی که در هفته فروش جیتکس 2016 دیدم غیبت برخی شرکت های حوزه شبکه بود. تقریبا ادم حس می کرد وارد یک فروشگاه بزرگ لپ تاپ و تلفن همراه شده است که گاهی اون بین دستگاه های دیگری هم به چشم می خورد اما این بین اصلا خبری از تجهیزات شبکه نبود که برای من خیلی سوال بر انگیز بود این مسئله.

یک روز هم رفتیم مهمان اینترنت سیتی دبی بودیم که اتفاقا موفق به بازدید از یکی از 2 دیتاسنتر بزرگ اون منطقه هم شدم. البته اصلا از نظر اقتصادی توجیحی برای همکاری با دیتاسنترهای دبی پیدا نکردم اما به هر حال ارتباطات خوبی با چند شرکت در اونجا گرفتم که در آینده حتما کاربردی خواهد بود.

20161017_083200

نکته منفی و ناراحت کننده ای که در کنفرانس هم شاهدش بودم حضور گسترده شرکت ها از طرف عربستان سعودی و فقدان حضور شرکت های ایرانی بود. جالب بود برخی از افردای که باشون ارتباط گرفتم از کشورهایی مثل هلند و فرانسه بودند اما کارت گردن آنها نوشته بود از وزارت فناوری اطلاعات سعودی هستند که بعد از تحقیق روشن شد مستشارانی هستند که در قالب اون پروژه 10 میلیارد دلاری عربستان سعودی در حوزه IT به نمایندگی از اون کشور در این اجلاس حاضر شده اند. اینجا بود که متوجه شدم به نظر میاد عربستان برنامه های واقعا جدی در این زمینه دارد.

از نمایشگاه و کنفرانس که بگذریم، چند روزی در دبی مشغول تفریح و گشت و گذار و خرید هم شدم، اما دیگر آخر هفته که شد تصمیم گرفتم یک هفته بیشتر مانده و البته این بار در منزل دایی گرامی اقامت کنم. هر چند از منطقه کنفرانس دور بود اما خوب به هر حال بودن در کنار دایی خودش لطفی داشت. کنفرانس جیتکس اما برای من بسیار خوب بود. جدا از ارتباطات خوبی که با برخی همکاران از کشورهای مختلف خصوصا خود امارات گرفتم در چند ارائه خوب هم حاضر شدم که از بین اونها برای من جذاب ترین ها بحث باتری های بیولوژیکی و معرفی نسل 5 شبکه های تلفن همراه بود.

20161007_174402

شنا با دایی در ساحل … و البته پارک آبی آتلانتیس بدون دایی (نوک جزیره نخل)

20161018_121308

خبر خوب دیگر این بود که یک پروژه کاری در تایلند (مربوط به مدیریت سیستم های اسکله) بندر بانکوک در حال اجرا هست و با توجه روند خوبی که در زمینه همکاری با شرکت داشتم، مورد اعتماد قرار گرفته و به عنوان ناظر از طرف شرکت به زودی عازم سفر کاری بعدی خواهم بود. البته از اون جهت که شعبه مالزی مجری این پروژه هست ممکن است احتیاج نباشد من به تایلند بروم و صرفا با کنترل از شعبه مالزی کار را دنبال کنم چون اصلا علاقه ندارم به تایلند برم… کمی از بوی غذاها و… اونجا 😐

در خصوص SDL نیز به لطف دوستم با 3 شرکت سرمایه گذاری صحبت های خوبی داشتم که به امید خدا با راه اندازی دفتر کاری و حمایت دوستان همکار در داخل کشور از این پروژه مسئله تامین مالی اون را دنبال خواهم کرد و فکر کنم یک محصول درست و حسابی ازش در بیاد و در آینده بتونیم به صورت منطقه ای یا جهانی بهش نگاه کنیم.