خنده های امنیتی من ر:

اخیرا در وب هاستینگ تاک فارسی فعالیت خودم را از سر گرفته ام، البته صرفا علمی آموزشی و بدون هیچ فعالیت تجاری. هر چند قبلا هم بیشتر فعالیت من آموزشی بود تا تجاری. به هر حال بعد از گذشت دو هفته ای از این فعالیت گفتم یادداشتی در این خصوص اینجا داشته باشم تا بعدها گاهی با نگاه به آن لبخندی بزنم.

نخست این که محدود افرادی در این انجمن من رو میشناسن که نمی دونم این خوب هست یا بد اما زمینه ساز پست های احمقانه زیادی از کاربران متخصص نمای این انجمن شده است که حالا با حضور بنده احساس میکنند که ای وای چه خبر است و این کجا بود دیگه… من همین جا بودم شما سرگرم خودتان بودین و نمی دیدین. 😛

این داستان خصوصا آنجا حرف از امنیت شد واقعا خنده دار شد. کلا آدم را یاد رئیس جمهور برخی کشورها در گذشته میندازن این آدمها که اوج منطق ایشان این بود که آقا همه دارن میگن. پس همین، هر کس هم خلافش گفت بیسواد است.

البته من به تحقیق متوجه شدم هیچ وقت در هیچ کجا از وب سوابق فعالیت های خودم در عرصه امنیت را عمومی نکردم که البته امکان پذیر نیست و ضرورت هم ندارد. اما بعد از سالها فعالیت در قالب یک دیباگر امنیتی، خواندن برخی از نظرات امنیتی دوستان در تنهایی گاه من را به خنده های بلند هم کشاند که شاید اگر کسی خانه بود پیشم با خودش تعجب بکرد که نکند مشغول خواندن جک هستم.

این تصویر که گذاشتم اما حاوی یک نکته آموزشی بنیادین امنیت هست که مربوط به کنفرانسی بسیار قدیمی هست اما همچنان کلید بحث امنیت در IT در همین تصویر نهفته است. این آزمایشگاه انفورماتیک باید کلا پرسنل و مدیریتش تشریف ببرند فیلم های این کنفرانس های قدیمی را یک مروری کنند بلکه بفهمند فاصله الگوهای سازمانی که دارند تا امنیت چقدر زیاد است.

بلکه هر هفته برای بنده نقشه جدید نکشند و سفر تهران نتراشند. از سال 2011 این الگو ها منسوخ شده اتفاقا اولین کشوری که کنارش گذشت همان کشوری بود که خودش اولین بار طرحش کرد. اما خوب ما ایرانی ها مگر دست می کشیم از این وقت تلف کردن ها و کاغذ بازی ها. اسمش امنیت است ما خیلی حرفه ای هستیم خوشمان میاد که حرفه ای جلوه کنیم جای این که حرفه ای باشیم.

ب.ن:
پروژه DenyList در شرف انتشار عمومی هست. انشاالله ماحصل تجربیات این چند ساله خودم را بتونم در اختیار عموم قرار بدهم، بلکه به شهرتی دست پیدا کنم و تو گمنامی از دنیا نروم 😀