صبر البته همراه با تلاش

قصد دارم از این پس صبور تر از گذشته و البته پر تلاش تر از گذشته باشم. این که هم صبر کنم هم تلاش کار پیچیده ای است. خیلی اوقات تلاش زیاد انسان رو عجول می کند و طاقت انسان برای گرفتن نتیجه مطلوب سر میرسد. بعد قبل از رسیدن وقت مناسب نتیجه را طلب می کند و با حاصل نشدن آن دلسرد شده و شسکت خواهد خورد.

بهتر است بین تلاش و صبر الویت را به صبر داد. البته اصلا منظور غافل شدن از تلاش نیست. باید تمام قوا تلاش کرد، صبر هم داشت اینطور احتمالا نتیجه مطلوب حاصل خواهد شد. منظور از احتمالا همان عوامل خارج از کنترل ما هست. اگر نه قسمت ما با صبر و تلاش حل خواهد شد.

زمان و انروژی با ارزش ترین سرمایه های بشری هستند. بر خلاف تصور برخی نه پول و ثروت یا نه استعداد و هوش عامل موفقیت و تفاوت انسان ها نیست. بی استعداد ترین فرد هم با داشتن زمان کافی و انرژی لازم می تواند به مراتب مفید تر از با استعداد ترین افراد باشد. همواره مشکل ما 2 چیز است یا زمان لازم را نداریم مثلا موعد یک پرداخت مالی سر رسیده ما فکر می کنیم پول مشکل ما هست اما در اصل زمان مشکل ما هست چون اگر زمان کافی داشته باشیم پول را جور می کنیم.

بنابراین انسان در مدیریت زندگی خودش باید روی 2 موضوع تمرکز کند، نخست زمان و پس از آن انرژی. با مدیریت این دو فاکتور خود را به موفقیت نزدیک تر خواهد کرد.

صبر در حقیقت اولین گام در مدیریت زمان برای دست یابی به اهداف است. یعنی در برنامه ریزی خود مدار صبر لازم برای نتیجه گیری هم باید مشخص کنیم.

تلاش نیز رابطه مستقیم با مدیریت انرژی دارد. اگر خوب مدیریت کنیم تلاش مفید و کافی خواهیم داشت اگر مدیریت درستی از انرژی خود نداشته باشیم تلاش بی ثمری خواهیم داشت که هدر رفت انرژی است.

پس زمان و انرژی …. صبر و تلاش … عوامل موفقیت در سمت ما می باشد. این موضوع در کار، زندگی شخصی و حتی عرفان صدق می کند.

من در طول عمر خودم در خصوص مسائل مختلف بسیار تلاش کرده ام. گاهی با کیفیت بالا و گاهی شاید بسیار ضعیف. در کل احساس می کنم الان وقتش هست که کمی صبر کنم تا نتیجه اونها رو مشاهده کنم. البته از تلاش دست نخواهم کشید و همچنان تلاش رو ادامه می دهم. اما برای دیدن نتایج گذشته خودم باید صبر کنم.

این موضوع حتی در مورد مسئله ای مثل ازدواج هم صدق می کند. من تلاش خودم را کرده ام. هنوز هم در وقتش تلاش خواهم کرد، اما به نظرم وقت آن است که صبر کنم کمی و نظاره کنم آیا تلاشم اصلا نتیجه ای داشته یا خیر. شاید لازم است در جهت دیگر و به گونه متفاوتی تلاش کنم. اما مطمئنا باز هم برای دیدن نتایجش باید صبر به خرج داد.

امیدوارم این صبر من اشتباه تعبیر نشده و در نظر دیگران بی تفاوتی یا سرد بودن یا هر چیز شبیه این به نظر نرسد. البته این برمیگرده به میزان تلاشی که در گذشته و اکنون داشتم. از ازدواج منصرف نشده ام، فقط کمی باید صبر کنم … همین.