خوش خیال و ساده لوح

من فکر می کنم همه ما شده یک جاهایی حیله گری کرده باشیم، البته شاید برخی بگن کافر همه را به کیش خویش پندارد! اما بازم من میگم اگر با خودمان صادق باشیم همه ما کم وبیش مواردی داشتیم که حیله گری کردیم یا از سادگی و خوش خیالی اطرافیان استفاده یا شاید سو استفاده کرده باشیم.

اما معمولا فکر می کنیم خودمان خیلی ساده لوح هستیم و دیگران چقدر با مکر و فریب در حال گرفتن سواری از ما هستند. طبیعی هم هست مثل همه چیز معمولا انسان در قضاوت میان خودش و دیگران خیلی جانب انصاف را رعایت نخواهد کرد.

گاهی پرهیز کردن از یک سری کارها جدا از هنجارهای اجتماعی و باورهای ما بیشتر به منظور احترام به باورهای دیگران ضروری هست. طوری که اگر بی توجهی کنیم ممکن عواقبش نه تنها دامن گیر اونها که در اثر آسیبی که وارد میشه بهشون دامن گیر خودمان هم بشود. باید همیشه غیر از باورهای خودمان حواسمان به باورهای اطرافیان هم باشد.

متاسفانه هر چی نگاه می کنم به گذشته خودم، تجربه های تلخی که داشتم هیچ ربطی به ساده لوحی من یا سو استفاده دیگران از خوش خیالی های خودم نبوده. به نظرم اصلا هیچ اشکالی نداره اگر آدم ساده لوحی باشیم چون اسیبی هم نخواهیم خورد. واقعیت اینه من اکثر تجربه های تلخم مربوط هست به هوشیاری دقیقا ! ای کاشک که فلان جا هوشیار نبودم خیلی خوش خیال برخورد می کردم … این مدلی!

در شرایط خوبی نیستم، کمی دچار فشار و خستگی شدم. من تازه معنای جدیدی برای خستگی پیدا یا درک کردم. در اوج توانایی و البته نیاز انگیزه کافی برای انجام کاری را نداشتن میشه خستگی ! باقیش تعاریفش بیخوده…

این که گاهی افراد میگن از زندگی خسته شدن یا خسته روحی هستن هم با این تعریف خیلی سازگار تر هست تا تعاریف دیگه … ریشه همه خستگی ها در انگیزه هست. برای همین هم گفته شده انگیزه که داشته باشی خسته نمی شی !

مدت ها بود دلیل خستگی را شیوه اشتباه انجام کار تعریف می کردم که ریشه اش می شد در توانایی شاید اما به نظرم حتی اگر کاری را به اشتباه هم انجام بدیم وقتی انگیزه هست خستگی جایی نخواهد داشت. به نظرم انگیزه ها هم استاتیک هستند هم داینامیک. انگیزه های استاتیک عالی هستن اما کوتاه مدت زود به دست میان و اینجوری آماده خستگی میشیم.

اما انگیزه های داینامیک معمولا بلند مدت و شاید دست نیافتنی هم باشن خصوصیات خیلی خوبی براشون میشه فهرست کرد اما یک مشکل بزرگ هم هست. همین داینامیک بودن و بی ثباتی اونها انسان را در فراز و نشیب زیادی قرار میده، مثل یک معشوقه ای که وصل نخواهد اما مدام در تلاش آن باشه که شما را عاشق تر کنه نسبت به خودش ! امیدوارم تعداد انگیزه های داینامیک زندگی افراد زیاد نشه که روزگارشان سیاه هست.